Nowinki technologiczne

Nowinki technologiczne na budowie – jak oszczędzić czas? | Szalunek tracony

Jak stworzyć dom w krótkim czasie, czyli nowinki technologiczne na budowie.

Nowinki technologiczne na budowie

Nowinki technologiczne

Dostępność nowoczesnych materiałów, łatwość w dostaniu kredytu na budowę domu, a także coraz bardziej rozwijająca się kultura techniczna sprawiają, że czas budowy obiektu można skrócić w znaczący sposób. Dziś już nikogo nie dziwi, jeżeli budowa trwa 2 miesiące. Dawno minęły czasy, gdy domy budowało się 2-3 lata. Warto sprawdzić, dlaczego obecnie można budować domy tak szybko.

Szybka budowa domów jest nierozerwalnie związana z rozwijającą się coraz bardziej prefabrykacją. Nie każdy jednak wie, że wznosząc dom w sposób tradycyjny, również można zbudować go w szybkim tempie. Wystarczy wykorzystać nowoczesne materiały i rozwiązania techniczne, które są w stanie zmniejszyć przestoje na placu budowy. Dzięki tym rozwiązaniom, można w wielu przypadkach pójść na skróty.

 

Dlaczego jest to tak ważne? Głównie ze względu na coraz mniej rąk do pracy. Fachowcy, w poszukiwaniu lepszego zatrudnienia wyjeżdżają za granicę. Tam mogą zarabiać za wykonywaną przez siebie pracę więcej niż w Polsce. W związku z tym, bardzo trudno jest znaleźć fachowców, którzy potrafiliby prace budowlane wykonywać we właściwy sposób. A jeżeli zależy nam na czasie, potrzebujemy prawdziwych specjalistów. Dzięki temu, że mają oni do dyspozycji nowoczesne technologie, mogą wykonywać prace budowlane szybko i przechodzić na kolejne budowy. Dzięki temu, czas oczekiwania na takiego fachowca nie jest tak długi. Na pewno więc takie rozwiązania są godne polecenia i warte zastosowania.

 

Nowe technologie: budynki szkieletowe

Technologia szkieletowa, czyli pozwalająca na budowę domów kanadyjskich, pozwala na znaczące skrócenie czasu trwania budowy. Budynki takie stawiane są w oparciu o drewniane lub stalowe szkielety. Między jego elementami umieszczane są materiały izolacyjne. Najczęściej jest to wełna mineralna. Okładzinę wewnętrzną i zewnętrzną stanowią natomiast na przykład płyty cementowo-wiórowe. Takie płyty posiadają bardzo dużo zalet. Przede wszystkim wykazują się następującymi właściwościami:

  • są odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne,
  • są odporne na wilgoć, mróz i ogień,
  • są odporne na pleśń, owady i grzyb,
  • posiadają właściwości antyspalinowe,
  • w ich składzie nie ma azbestu oraz formaldehydu – dzięki temu są to materiały ekologiczne, nie działające w negatywny sposób na środowisko,
  • są łatwe w obróbce,
  • zapewniają izolację cieplną i dźwiękową dla budynku, w którym zostają umieszczone,
  • nie pęcznieją pod wpływem wody.
Nowinki technologiczne na budowie

Nowinki technologiczne na budowie

Taki materiał zastosowany do wykończenia domu szkieletowego zapewnia więc wiele korzyści dla obiektu. Dzięki zastosowaniu takich materiałów, budynki szkieletowe można stawiać w bardzo szybkim tempie, ponieważ na plac budowy zostają dostarczane gotowe materiały, które należy jedynie odpowiednio dopasować i złożyć. W większości przypadków nie wymagają większej obróbki. Ponadto, nie jest wymagane prowadzenie na takim placu budowy żadnych prac mokrych.

 

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz dom był murowany, warto sięgnąć po bloczki lub pustaki zapewniające ścianom taką izolacyjność termiczną, żeby nie trzeba było ich dodatkowo ocieplać. Zazwyczaj do tego celu wykorzystywane są duże bloczki wykonane z betonu komórkowego. Natomiast, już w samym wnętrzu zamiast murowanych ścian działowych można zrobić lekkie ściany o konstrukcji szkieletowej, co pozwoli na przyspieszenie całego procesu budowy.

 

Nowe technologie: szalunek tracony

Szalunek tracony to coraz bardziej powszechne rozwiązanie stosowane na placach budowy. Zapewnia możliwość szybkiego i sprawnego wykonania formy służącej do nadawania zaprojektowanego kształtu mieszance betonowej wypełnione zbrojeniem. Należy pamiętać, że nie jest to element rozbieralny. Po zakończeniu prac betoniarskich stanowi bardzo ważny element wykonanej konstrukcji, co zapewnia możliwość stworzenia odpowiedniej izolacji termicznej.

 

Decydując się na szalunek tracony można zyskać znacznie więcej czasu na placu budowy, ponieważ wszystkie prace będzie można wykonać bardzo szybko. Główną przyczyną jest fakt, że szalunek dociera na plac budowy już w gotowej wersji, której budowlańcy nie będą musieli przygotowywać. To natomiast zaoszczędzi im bardzo dużo czasu. Dzięki temu, że gotowe do montażu elementy szalunku są odpowiednio długie, można je przycinać wedle potrzeb. Takie materiały są również bardzo lekkie. W związku z tym, nie będą sprawiały żadnych problemów podczas transportu, a także już na samym placu budowy. Budowlańcy nie będą narażeni na ciężkie prace fizyczne. Dzięki temu będą mogli wszystkie zadania wykonywać w bardzo szybkim tempie, bez konieczności robienia długich przerw na odpoczynek.

Nowinki technologiczne na budowie

Nowinki technologiczne na budowie

Szalunek tracony, dzięki temu, że nie wymaga dużej obróbki, minimalizuje konieczność wykorzystywania na placu budowy dużej ilości urządzeń mechanicznych. Ponadto, od takich materiałów nie są generowane odpady w postaci gwoździ czy uszkodzonych desek. To powoduje, że plac budowy będzie miejscem zadbanym, na którym aż tak bardzo nie trzeba będzie sprzątać. Szalunki tracone poprzez swoją szczelność pozostawiają budowę wolną od ewentualnych zacieków betonu co pozwala prowadzić czystą budowę.

 

Szybki montaż szalunku traconego

Budowlańcom również montaż szalunku traconego nie sprawi żadnych problemów. Wszystko odbywa się w bardzo prosty sposób. W związku z tym, nie będą musieli głowić się, jak tę nowoczesną technologię zastosować. Szalunek należy ustawić na murze, wypoziomować go, a następnie na łączeniu płyt cementowo-wiórowych należy zamontować odcinki cewnika aluminiowego, które znajdują się w komplecie. Dzięki temu, jedna płyta względem drugiej nie będzie się przesuwała. Następnie, przy użyciu pianki montażowej dochodzi do łączenia szalunku z murem. Wszelkie szczeliny między szalunkiem a murem należy wypełnić pianką, tak, aby izolacja była pełna. Gdy już wszystko zostanie właściwie zamontowane, do szalunku trzeba włożyć zbrojenie, które powinno zostać wykonane według ustalonego projektu. Trzeba pamiętać, aby podczas prac betoniarskich, nie kierować strumienia betonu bezpośrednio na płytę szalunku.

 

Czas to pieniądz, a na budowie naprawdę można i warto zaoszczędzić. To co na pierwszy rzut oka wydaje się droższe, w przypadku technologii w ujęciu całościowym najczęściej staje się tańsze. Zachęcamy do kontaktu z nami lub przeglądania naszego sklepu realbud.com w poszukiwaniu innych nowoczesnych i wielce przydatnych rozwiązań!

Nowinki technologiczne należą do twoich zainteresowań? Zapraszamy na www.szalunektracony.pl

Najlepszej jakości materiały budowlane znajdziesz pod adresem www.realbud.com

Marcin Jałocha

10 Letnie doświadczenie w sprzedaży materiałów budowlanych i instalacyjnych na terenie całej Europy.
Zainteresowany moim doradztwem i wiedzą?
Zapraszam do kontaktu: +48 500 126 247 lub kontakt@realbud.pl

Comments are closed.